Ozyurek.org – Ford Teknik Bilgiler-Kullanım Kılavuzları

2014 MTV Listesi

2014 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi

I Sayılı Liste

2014_mtv_1

II Sayılı Liste

2014_mtv_2

IV Sayılı Liste

2014_mtv_4

 Otomobil için Özel bir durum söz konusudur.

Aşağıdaki tebliğ uyarınca, Yukarıdaki listedeki yıllık vergi tutarı,  Şu linkte yayınlanan kasko değer listesindeki araç bedelinin % 5’inden fazla ise, Motorlu taşıtlar vergisi bir alt kademeden ödenir.  Örnek olarak, 1801-2000 cc silindir hacminde olan bir aracın alt kademesi 1601-1800 cc’dir.

Yaş hesaplamasında dikkat edilecek husus ise, aracın trafiğe çıktığı yıl bir yaşında sayılmasıdır.. Örnek: 2012 model olan bir araç 2014 yılında 3 yaşında kabul edilir. Basit formülü ise içinde bulunulan yıl (-) model yılı (+) 1 ‘dir.   2014-2012+1=3 yaş.

Bir başka husus da panelvan araçlardır. : Araçların ruhsatında panelvan şeklinde bir sınıf yoktur, ancak kapalı kasa olup, birden fazla sıralı oturma yeri bulunan kamyonetler, panelvan olarak vergi öder.

İlgili Tebliğ :

MTV Genel Tebliğleri 22 Nolu Tebliğ :
1.1 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5035 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi ile değiştirilen 5 inci maddesinin ( I ) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için 2004 yılında uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından cinsi, kodu, model, marka ve tipi esas alınarak yayınlanan ve yetkili sigorta acentelerine bildirilen, 2004 yılı Ocak ayı itibariyle uygulanacak olan 1/1/2004 tarihli ve 67 numaralı “Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi” nde yer alan kasko sigortası değerlerinin % 5 ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır.

Kategori: Teknik Bilgiler

Benzer Konular

Ford Kullanma Kılavuzları

Ford Kullanma Kılavuzları

Orijinal ford teypleri kullanma kılavuzu Blaupunkt mp3 çalar kullanma kılavuzu Focus 1 kullanma kılavuzu Makyajlı...

Hız Hesaplama

Hız Hesaplama

Motor Devrine Göre Hız Hesaplama: Lastik genişliği: 205, Yanak yüksekliği: 50, Lastik çapı: 15, Vites...

Lastik Çapı Hesaplama

Lastik Çapı Hesaplama

Jant veya lastik değiştirirken yeni ebatlara geçiş yaparken orjinal boyutlardaki oranlara göre geçiş yapılmalı. Bunun...

Sık kullanılan Led Çeşitleri

Sık kullanılan Led Çeşitleri

SuperFlux 5 mm Kırmızı, Sarı, MaviYeşil, Yeşil, Mavi ve Beyaz renkleri bulunur. Görünümü şeffaftır, 20...

Led Bağlantı Örnekleri

Led Bağlantı Örnekleri

Tek Led Bağlama Seri Bağlama Seri ve Paralel Bağlama...

Yukarı